Saç Biti Nedir, Nasıl Bulaşır ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Bitler, kanatsız, zıplayamayan böceklerdir. Yumurtalarına yavşak, yumurtadan çıkmış yavruya yavşak ismi verilir. Toynaklı, kemirgen ve etçil memeli gibi hayvanların üzerinde yaşayan tipleri bulunmaktadır. Ayrıca kuşlarda barınan bit türleri bulunur. Yeryüzünde bitlerin musallat olmadığı hiç bir kuş türü yoktur denilebilir. Kuşların üzerinde hayatını idame ettiren bit türüne ısıran bitler ismi de verilmektedir.

sac-biti-temizligi

İnsanların üzerinde yaşamını sürdüren bitler 3 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar baş, kıl ve elbise bitleridir.

İnsan vücudundan düşen cilt döküntüleri ve deriden salgılanan yağ ve kan ile beslenen bit türleri bulunmaktadır. Yumurtalar yani sirkeler ergen bitin tükürüğünden salgılanmakta olan yapışkan madde ile saça yapışmaktadır. Saç biti temizliği için geliştirilmiş olan sprey, şampuan ve ince dişli tarak kullanılması gerekmektedir.

İnsanlar üzerinde üç tip bitin yaşayabileceğinden bahsetmiştik, dilerseniz bu bit türlerini tanıyalım.

Baş Biti (Saç Biti)

Gerçek ismi her ne kadar baş biti olsa da, toplumda çoğunlukla saç biti olarak tabir edilen türdür. 2-3 mm boyutunda olan saç biti insan başına ve kan emmeye gereksinim duymaktadır. Okul çağı çocuklarında çok sık karşılaşılır. Bu tip bitlerin en sevdikleri alanlar kulak arkası ve ense bölgesidir.

pedikap

Kıl Biti
Saçın dışında ki diğer kıllı bölgelerde yaşamını sürdürür. Gri ve beyaz tonlarında renkleri vardır. Bu bit tipleri sirkelerini kıl diplerine bırakmaktadır. Sirkeler iğne ucu büyüklüğünde ve siyah renktedirler. Ergin olanlar kıl diplerinde gömülü olarak bulunduğundan dolayı şiddetli kaşıntılara neden olmaktadır. Ergin olanların boyutları 1-1,5mm kadardır.

Elbise Biti
Kıl diplerinde veya saçta bulunan bitlerin tam tersi vücudun tüysüz alanlarında bulunabilmektedirler. vücut biti ismi de verilen bu elbise bitlerinin boyutları 3-4mm kadar olabilmektedir. Yumurtalarını, elbiselerin veya çamaşırların kıvrımlı bölgelerine yapıştırmaktadırlar. Tifüs yaydıklarından dolayı oldukça risklidirler.

Saç, kıl ve elbise bitlerinin dışında tabiatta ağaç kabuğu, taş, kitap gibi alanlarda yaşamını sürdüren ve kitap yaprağı, mantar, polen ile beslenen bitler bulunmaktadır. Kanatlı ve kanatsız türleride bulunmaktadır.

Kişinin Bitlendiği Nasıl Anlaşılır ?

Ailesinden birinin veya kendisinin bitlendiğini düşünen kişilerin arama motorlarında yaptıkları en sık aramalardan biri de bitlenme nasıl anlaşılır sorusudur. Şimdi bitlenen biri için bit nasıl anlaşılır başlığımızı açıklamaya çalışalım.

Saç bitleri, insanların saç telinin dibinde bulunur. Çünkü burada baş derisine kafasını gömerek kan emme faaliyetini gerçekleştirir. bu bitlerin gözle görülebilmesi oldukça zordur denilebilir. Saç tellerine tükürüklerinde bulunan özel yapıştırıcı madde ile yapıştırdıkları sirkelerini bırakırlar. Bit taraması yapıldığı esnada oldukça dikkatli olunmalıdır çünkü çok küçük olan bu parazitleri gözle görmek çok kolay olabilmektedir.

Bitin bulaştığı kişiler, gösterdikleri aşırı ve şiddetli kaşınma doğrultusunda başlarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilirler. Bitlenmenin en belirgin özelliği kaşıntıdır. Dolayısıyla birinin bitlenmiş olduğunu anlamak aslında çok zor sayılmamaktadır. Sirkeler kepeğe benzer bir şekilde olduklarından dolayı sirkeleri farkedebilmek daha kolay olabilmektedir.

Saç Biti Nasıl ve Kimlere Bulaşır ?

Saç biti dil, din, ırk ya da cinsiyet ayırt etmeksizin dünya üzerinde ki tüm insanlara bulaşabilen bir parazittir. Okul, kreş ya da benzeri kalabalık olan yerlerde ki çocuklarda çok daha fazla görülür. Çünkü çocuklar baş başa vererek ya da çok yakın temas ederek oyun oynamaktadırlar. Bitlerin zıplama gibi bir yetenekleri olmadığından dolayı bu yakın temaslar ile bir başkasına bulaşma göstermektedirler.

Saç Biti Temiz İnsana Bulaşır mı?

Halk arasında nedense bitin yalnızca pis insana bulaşacağına, temiz insana asla bulaşmayacağına dair bir algı bulunmaktadır. Bu TAMAMEN YANLIŞ BİR İFADEDİR. Büyük harfle yazıyorum çünkü bunu bilmeyen kimsenin olmamasını istiyorum. Özellikle kadınların bitlenen birine “aa bitlenmiş, uzak durun” gibi bir söz söylemesi, bitlenen birinin psikolojik olarak çok kötü bir şekilde etkilenmesine imkan tanımaktadır. Bit TEMİZ VEYA PİS diye ayırt etmez. Fırsatını bulduğu sırada tüm insanlara bulaşır. Yalnızca kafa kafaya ya da yakın temasla değil ortak kullanılan alet veya eşyaların araclığıyla da geçebilmektedir. ( Koltuk, şapka, yatak, yastık, bandana veya tarak gibi. )

Saç Biti Temizliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle sabır gerektirir , çünkü gerçekten güç bir olaydır. Kişinin kafasında ki tüm bitlerin öldüğünden emin olunması gerekmektedir. Aksi taktirde tek bit dahil kalsa sayıları çoğalma gösterecektir. Saç biti temizliği ciddi bir şekilde yapılmalıdır. Bitler kafada kaşıntı ve karıncalanma yaparlar. Bu yüzden farkedilmesi pek zor sayılmamaktadır. Yapılacak ilk hamle bir eczaneye giderek PEDİKAP bit temizliği seti alınmasıdır. Diğer bit ilaçları da kullanılabilir fakat bizim tavsiye ettiimiz ürün kesinlikle kullanıldığı zaman 1 yıl boyunca koruma sağlayan PEDİKAP ürünüdür.

Pedikapı aldığınızı varsayarak, yazımıza devam edelim.. Bit temizlik setinin kullanımı oldukça kolaydır. Setin içerisinde sprey, şampuan ve tarak olmak üzere 3 parça bulunmaktadır. İlk olarak kuru saça, spreyin uygulanması gerekmektedir. Saçın tüm her noktasının ıslandığına emin olmak gerekmektedir. Her ne kadar temiz gibi görünsede kulak arkaları ve enseye mutlak değer de uygulanmalıdır. Çünkü bitlerin en sevdikleri bölgeler buralardır.

Bitlerin kendilerine has bir özellikleri vardır. Bu özellik herhangi bir yabancı maddeye ya da ilaca savunma mekanizmalarının sayesinde gösterdikleri korumadır. Örneğin sinek ya da böcek ilaçlarına karşı savunma mekanizmalarını geliştirebilir ölmeyebilirler. Fakat bu ürünün içerisinde dimetikon ismi verilen maddenin bulunmasından dolayı avantaj sağlamaktadır. Çünkü dimetikon bitlerin nefes borularını tıkayan ve yok olmalarına olanak tanıyan bir maddedir.

Saça uygulanan sprey, istenildiği kadar bekletilebilse de en az 15 dk durması gerekmektedir. Uzun süre kalmasını isteyen kişiler akşamdan saça uygulayarak, sabah saçlarını yıkayabilmektedir. Uzun süre kalmasında fayda vardır.

Belirttiğimiz gibi en az 15 dakika kadar bekletilen ürün, duş alınarak saçtan arındırılmalıdır. Setin içerisinden çıkan şampuan ve bol ılık suyla saç durulanmallıdır. Durlama işlemi tamamlandıktan sonra saç kurutulmamalı sadece suyu bir havlu ile yüzeysel olarak alınmalıdır. Çünkü saçı her yöne karışık bir şekilde taramanız gerekecektir. Sık dişlere sahip özel bit tarağıyla saçı önden sola soldan arkaya yandan öne gibi rastgele tarayarak kafada ki ölmüş olan bit ve sirkeleri uzaklaştırmanız gerekmektedir. Bu tarama işlemini gerçekleştirdiğiniz esnada önünüze beyaz ya da açık renk bir bez veya havlu alarak saçtan hala bit ya da sirke dökülüp dökülmediğini anlayabilirsiniz.

Saçtan yapılan bit temizliğinin dışında, aynı evin paylaşıldığı kişilere bulaşmaması açısından ortak kullanılan eşyaların da temizliği gerekmektedir. Evin komple elektrik süpürgesiyle süpürülmesi gerekmekte ve şapka, tarak, yastık ve yorgan gibi eşyaların kaynak su içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Yıkanılmayacak tarzda büyük olan eşyalar poşetlerin içerisine koyularak hava almaması sağlanmalıdır.

http://www.sacbiti.net
http://www.sacbititedavisi.com

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?