Saç Dökülmesi Önlenir mi?

Toplumda erkeklerin %25’i maalesef kellik sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. 18 yaşında ki bir gencin bile saçları dökülebilmektedir. Saç dökülmezine maruz kalan kişiler genellikle engel olunamayacak bir sorun olduğunu düşündüğü için hiç bir önlem almamakta ve kel kalmaya mahkum olmaktadır. Aslında saç dökülmesi önüne geçilebilen ve tedavi edilebilir bir problemdir.

sac-dokulmesi-onlenir-mi

Saç Dökülmesi Neden Olur?
Tedavisinin yapılabilmesi için ilk olarak saç dökülmesinin neden ve hangi faktörler doğrultusunda meydana geldiğini bilmek gerekmektedir. Bu konuyu öğrenebilmek için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. http://www.sacproblemleri.net/sac-dokulmesi-neden-olur

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur ve Önlenir
Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesinin tek sebebi, genetik faktörlerdir. Ailesel yatkınlığı olan kişilerin saçlarının dökülmesi olasıdır fakat çözümü de bulunmaktadır.

Biotin İle Saç Kalitesi Artırılabilir
Genetik yani ırsi olan saç dökülmeleri birden bire olan bir durum değildir. Dökülmeler yavaş yavaş başlayarak, bireylere belirti vermekte ve aslında önlem alması gerektiğini bildirmemektedir. 15-20 yaşlarında ki gençlerin saçlarında kalite düşmesi görülür. Bu kalite kaybı ile matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme ve şekil almama gibi problemler kolayca farkedilmektedir. Bu gibi durumların fark edilmesi ile, saçın eski kalitesini kazanması için biotin yani B7 vitamini kullanılmalıdır. Bu vitamin alınacak gıdalarla da elde edilebildiği gibi, takviye olarakta ağızdan alınan formlar şeklinde de kullanılabilmektedir. Biotin bazı ülkelerde H, bazılarında ise B7 olarak ifade edilen bir maddedir. Yapı olarak birbirine çok benzeyen tırnak ile saç için oldukça önemli bir yeri vardır. Biotinin doğru bir şekilde kullanılması ve kaç mg alınması hakkında ki bilgiyi bir uzmandan öğrenmeniz gerekmektedir. Biotin ile herhangi bir çözüm alınamıyorsa, DHT baskılayıcı tedavilere geçilecektir.

Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesinin sebebi DHT hormonu ile ilgilidir. Bu hormon ırsi nedenlerle aile bireylerinizden size geçiş yapmaktadır. Az önce de bahsettiğimiz gibi 15-20 yaşlarında meydana gelen kalite kaybı ile DHT hormonu (bir nevi mikrop) saç köklerine zarar verebilmektedir. Eğer saçınızda ki değişimleri farkeder önlem alırsanız saçınızın dökülmesine engel olabilirsiniz fakat umursamayıp, akışına bırakırsanız hayatınızın geri kalanını maalesef kel bir insan olarak geçirebilirsiniz.

Procapil: Saç köklerine karşı DHT’nin açmış olduğu savaşa engel olmak için geliştirilmiş olan maddelerden biridir ve bu amaçla üretilmiş olan sprey ile tabletlerde %2, %5 oranında bulunmaktadır. Engelleyici özelliği olan ürünlerin içerisinde en başarılısı ve etkilisi Procapil maddesidir. Başarı olasılığı %98 denilebilir. Ülkemizde ilk defa Hair Pharma güvencesiyle Hair Forte isimli sprey ürününün içinde kullanılmıştır. “Hair Forte Erkek” ismiyle çıkarılan bu ürünün içerisinde %3 oranında procapil bulunmaktadır. Aynı ürünün “Hair Forte Kadın” isminde olanı ise, erkek tipi saç dökülmesine maruz kalan kadınlar için geliştirilmiştir. Procapil bu ürünün içerisinde %2 oranında bulunmaktadır.

Minoxidil & Finasterid: Bilimsel olarak DHT baskılayıcı özelliğe sahip olduğu kanıtlanmış olan maddelerdir. %70-75 oranında baskılayıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu orana bakıldığında, saç dökülmesine çözüm bulmak isteyen kişilere öncelikli olarak procapil maddesi içeren ürünlerin kullanılması önerilmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur ve Önlenir
Erkeklerde ki kellik probleminin yalnızca genetik sebeplerden dolayı olduğundan bahsettik. Kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerinin sebebi ne yazık ki birden fazladır. Ve uygulanacak olan tedavi için ilk olarak saç dökülmesinin sebebinin tespit edilmesi gerekir. Bu sebepler genetik, demir eksikliği, hamilelik ve menopoz gibi hormon değişiklikleridir.

Kadınlarda Erkek Tipi Dökülmesinin Çözümü (DHT Baskılayıcı)
Kadınlarda saç dökülmelerinin %50’lik bir oranını ailesel yatkınlık yani genetik sebepler oluşturur. Erkeklerde olduğu gibi DHT hormonu kadınların saçlarına da zarar verebilmektedir. Dolayısıyla bu durumda DHT’ye karşı önlem almak için procapil kullanılmalıdır. Bunun için %2 procapil maddesini içermekte olan “Hair forte kadın” formu kullanılabilir. Uzmanlar tarafından bu ürünün biotin desteğiyle kullanılması önerilmektedir.

Kansızlığa Bağlı Dökülmenin Tedavisi (Cerrahi Müdahale)
Kansızlık önem teşkil eden bir problemdir. Özellikle kadınlarda 20’li yaşların itibariyle yorgunluk, halsizlik şeklinde görülür. Sebebi demir eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu kan miktarı yetersiz kaldığından bu sorun ortaya çıkar. Kadınlarda meydana gelen kansızlığın sebebi özellikle özel günlerinde gördükleri regl yani adet kanamasından dolayıdır. Kansızlık sorunu baş dönmesi, halsizlik, keyfisizlik ve yorgunluğa yol açtığı gibi saç köklerinin yeterince beslenememesi ve dökülmesine yol açmaktadır. Bu durumda bir doktora başvurarak kan değeri ölçtürülmeli eğer kansızlık söz konusu ise doktor tavsiyesi ile kan artırıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer kansızlık oldukça fazla mevcutsa bir kaç ünite kan takviyesi de yapılabilir. Bu durumun önüne geçmek adına demir içeren koyu yeşil renkli sebzelerde bolca tüketilmelidir. Kansızlık sorununun önüne geçildiğinde saç kökleri tekrar beslenmeye başladığından eski sağlığına kavuşacak ve saçlar tekrar çıkacaktır. Uzmanlar böyle bir durumda 2-5mg biotin kullanılması yönünde önerilerde bulunmaktadır.

Genelik Döneminde Meydana Gelen Dökülme Sorunu Kendiliğinden Düzelir
Hamilelik döneminde hormonal dengenin bozulmasından dolayı saç dökülmelerinin meydana geldiğini dile getirmiştik. Bu gibi durumda herhangi bir vitamin veya ilaç kullanımı yerine B7 vitamini yani biotin içeren gıdaların tüketilmesi olumlu olacaktır. Doğum sonrasında ise hormon dengelerinde ki düzensizlik eski halini alarak saçların da tekrar çıkmasını sağlayacak ve sorun böylece çözüme kavuşacaktır.

Menopoz Döneminde Ortaya Çıkan Saç Dökülmelerinde İsoflavon ile Östrojen Hormonu Yükseltilmelidir
Menopoz yaşı ve süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir durumdur. Bu döneme geçiş yapan kadınların hamile kalma ve doğurma gibi fonksiyonları maalesef bitmektedir. Bu süreçte ki kadınlarda ateş basması, terleme gibi problemler görülür. Ayrıca menopoz döneminde ki kadının da hamilelikte olduğu gibi hormon dengesizliği oluşur. Östrojen ismi verilen hormonun artırılması için isoflavon ismi verilen madde alınmalıdır. Bunun için ülkemizde yine Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan Menopecia Tablet bulunmaktadır. Menopoz sürecinde saç dökülmesi ile karşılaşan kadınların sorununa çözüm için geliştirilmiştir. Uzman doktorların tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Saç Dökülmelerinin Diğer Sebepleri

Saçkıran ve Tedavisi
Tıpta ki ismi Alopecia Areata olan saçkıran günümüzde bir çok insanın maruz kaldığı bir sorundur. Çoğunlukla çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyen bu sorun sadece saç değil sakal ve kaş bölgelerinde de meydana gelebilir. Ortaya çıkma sebebi her ne kadar tam olarak bilinmese de, üzüntü ve stresten dolayı bağışıklık sisteminin açtığı bir saldırı nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir. Tek bir yer de ya da bölgesel olarak bozuk para büyüklüğünde saç dökülmelerine sebep olabilir. Çeşitli tedavileri olan bu sorun için ilk olarak Sarımsak tedavisi denenmeli herhangi bir çözüm alınmazsa kortizon ya da sadbe kullanılmalıdır. Saçkıran hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için yanda ki bağlantıyı takip edebilirsiniz http://www.sacproblemleri.net/sackiran

Saç Dökülmesi Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

Kelliğe Çare Var mı?
Saçlarınız döküldüyse ve kel kaldıysanız (genetik sebeplerden dolayı) maalesef çözümü yoktur. En az 3 yıl kellik sorunu yaşayan kişilerin saç köklerinin ölmesi sonucunda maalesef saç çıkması çok düşük bir olasılıktır. Bu gibi durumda tek çare saç ekimi yaptırmaktadır. Kel kalmamak için saç dökülmesini farkedildiği zaman yukarıda belirtilen önlemlerin alınması gerekmektedir.

Şampuan Saç Dökülmesini Engeller mi?
Genetik sebeplerden dolayı dökülen saçların maalesef hiç bir şampuan tekrar çıkartamaz. Markası, fiyatı, içeriği, özellikleri ne olursa olsun hiç bir şampuan bunu gerçekleştiremez.

Saçı Kazıtmak Saç Çıkarır mı?
Saç dökülmesine maruz kalan ve kel olan insanların saçlarını defalarca tabir-i caizse usturaya ya da sıfıra vurdurdukları bilinmektedir. Bu uygulamanın amacı saçların tekrar çıkarılması yönündedir. Fakat maalesef hiç bir artı etkisi yoktur. Bu uygulama yalnızca bitlenmiş veya saç derisinde mantar mikrobu bulunan insanların kurtulmalarına yönelik olabilir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?