Saçı Kazıtmak Faydalı mı?

Saçı dökülen ya da saçında farklı bir sorun yaşayan insanlar gerek yazılı kaynaklardan gerekse çevrelerinden çeşitli yöntemler duyar ve çare bulmak adına bu teknikleri uygularlar. Dikkat ederseniz farklı sağlık sorunu yaşayan insanlarda gerçeklik payı olup olmadığı bilmediği tüm kulaktan duyma yöntemleri bir çırpıda denerler ve sonuç olarak yine hüsran yaşarlar. Burada yanlış olan ne ki diye düşünebilir veya sorabilirsiniz. Bu yöntemlerin (hastalığa veya sağlık sorununa göre değişir) hiç bir zararı ya da faydası belki yoktur ama kişinin umudunu kaybetmesinin yanı sıra aynı zaman da hem tedavi olabileceği zamanı kaybetmesine, hem de maddi açıdan para kaybetmesine sebep olabilir. Bu saçı kazıtmanın yararı var mı sorusuna da cevap olabilir. Saç kazıtmanın hiç bir zararı olmayacağı gibi dökülen saçların tekrar yerine gelmesi içinde hiç bir etkisi yoktur.

İnsanlar saçları dökülmeye başladığı zaman ilk olarak saçını jilete vurmayı düşünür veya çevresindekilere saçım dökülüyor gibi yakındıklarında jilete vur, sıfıra vur, kazıt gibi cevaplar alır. Hatta üst üste bir kaç kez çıktıkça kazıt gibi tavsiyelerde bulunurlar. Fakat bu yalnızca zaman kaybıdır. Siz alınması gereken tedbiri almadığınız için bu kazıtma işlemi sırasında ki zamanda saçlarınızın daha fazla dökülmesine neden olabilir ve bunu da fark etmeyebilirsiniz.

Saç Neden Kazıtılır?
Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların dökülen saçlarının yeniden canlanmasını umut etmesi ile saçlarını kestirmesi ve jilete vurdurması işlemine saç kazıtmak ismi verilir. Geçmişte ve günümüzde bir çok insan bu yöntemin dökülen saçları tekrar çıkaracağına inanır. Hiç bir gerçeklik payı olmayıp az önce de dediğimiz gibi sadece umut, zaman ve para kaybından başka bir işe yaramamaktadır. Bu yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda da kanıtlanmış ve saçı kazıtmanın herhangi bir etkisinin ya da başarısının olmadığı görülmüştür. İşlevini kaybetmiş olan bir saç kökünün bu teknikle eski faaliyetini sürdürmesi imkansızdır ve sonuç olumlu cevap vermeyecektir.

Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?
Kesin ve net bir cevapla ÖNLEMEZ. Zaten üst kısımda da bu sorunun cevabını vermiş bulunmaktayız. Fakat neden bu tarz bir düşünce olduğunu açıklamak istiyoruz. Saçları uzun olan insanlar yastıkta veya omuzlarında dökülen saçlarına şahit olmaktadır. Saçlarını kazıtıp sıfıra vurduklarında ise dökülen saçları kısa olduklarından göremezler. Dolayısıyla bu durumda saç dökülmesini durduklarını sanırlar. Oysaki saç aynı şekilde dökülmeye devam etmektedir. Mesela sağlıklı bir insanın saçından günlük 100-200 civarında saç teli dökülmektedir ve bunu neredeyse hiç kimse görememektedir.

Saçı Kazıtmak Saçı Gürleştirir mi?
Gür saçlara sahip olmak için saçın kalitesinin artış göstermesi gerekir. Seyrek ya da gür saç doğuştan gelen bir özelliktir ve seyrek saçları kazıtarak gürleştirmek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak bu problemin çözümü B7 yani biotin takviyesi yapılarak bulunabilir. Biyotin sürekli kullanıldığı taktirde saç kalitesinde artış görülür. Sonuç olarak saç kazıtmak gürleştirmek için de herhangi bir sonuç sağlamayacaktır.

Sonuç olarak saçı kazıtmanın dökülmeye ya da gürleştirmeye hiç bir etkisi ve başarısı yoktur. Bitlenmiş çocuklarda uygulandığı taktirde bitlerin uzaklaştırılmasında işe yaradığı gibi saçları kısmen dökülmüş kişiler günümüzde tamamen kazıtarak tarz sahibi olabilirler.

2 Comments

Add a Comment
  1. ben saçlarımı kazıdım saçlarımı daha erken çıkmak sı için ne tavsiye edersiniz

    1. Saçların hızlı uzaması için yapılacak herhangi bir bilimsel bilgi yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017