Saçkıran Neden Olur ? Tedavisi

Tıpta Alopecia Areata, Türkçe’de Saçkıran olarak isimlendirilen ve bölgesel saç dökülmesi olarak sınıflandırılmakta olan bir saç sorunudur. Bu problem daha çok cinsiyet farketmeksizin çocuklarda ve gençlerde görülmektedir. Sadece saç değil, sakal ve kaş gibi tüm kıllı bölgelerde meydana gelmektedir. Sakalda meydana gelen rahatsızlık çoğu kişi tarafından sakal kıran olarak adlandırılmakta olsa dahi problem aynıdır. Tedavisi zaman ve sabır gerektirmekte olan bu problemle karşı karşıya kalan kişilerin %98’i sağlığına kavuşmuştur. Tedavi edilmesinde ki en önemli etken kişinin sabırlı ve azimli olması gerektiği gibi moral olarak yüksek tutum göstermelidir.

sackiran

Saçkıran Neden Olur ?

Neden olduğu konusunda net bir sonuç henüz bulunamamış olsa da, bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar ve bu hastalığa maruz kalan kişilerde görülen ortak sebeplere göre aşırı stres, moral bozukluğu ve üzüntü gibi etkenlerin sebebiyet verdiği görülmüştür. Örneğin ailesinden birini kaybeden bir çocuğun göstermiş olduğu ani ve aşırı üzüntü bu tip sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Saçkıran rahatsızlığının tedavisinde ki en önemli etken az önce de belirtildiği üzere moral ve motivasyonun yüksek olmasıdır. Stres, üzüntü ve moral bozucu olan faktörlerden uzaklaşılmalı motive olacak şekilde yaşanmalıdır. Bu alt yapıyı kendisine sağlayan kişiler bu problemden otomatik olarak %35 oranında uzaklaşmakta ve hastalığın kendi kendine geçmesine olanak tanıyabilmektelerdir. Bu rahatsızlığın iyileşmesine adına bilinmekte olan bilimsel ve bitkisel ilaçlar bulunmaktadır.

Saçkıran Belirtileri

Herhangi bir belirti vermeden ani olarak madeni para büyüklüğünde meydana gelen bölgesel saç dökülmeleri ile ortaya çıkmaktadır. Saç dökülen alanlar parlak cilt halinde bariz bir şekilde görülmektedir. Dediğimiz gibi herhangi bir belirti göstermeden yaşanmakta olan sıkıntı için olumsuz yönde etkilenilen stres ve üzüntüden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Saçkıran Bulaşıcı mı?

Bir çok portalda bu rahatsızlık için bulaşıcı olup olmadığı sorulmakta, konu hakkında çok detaylı bilgisi olmayan kişiler tarafından da bulaşıcı olduğu söylenmekte ve kişiler yanlış bilgilendirilmektedir. Gönlünüz %100 rahat olabilir, çünkü saçkıran kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Bir çok kişi gitti kuaförde bile olumsuz düşüncelere kapılarak acaba tarak ve makas yüzünden saçkıran olur muyum, daha önce bu hastalığa sahip birinde kullanılmış mıdır? şeklinde düşünebilmektedir. Saçkıran problemi olan biriyle kafa kafaya verseniz dahi, asla bulaşıcı değildir.

Saçkıran kişinin bağışıklık sisteminin kendi kendine başlattığı saldırılardan dolayı kaynaklanmaktadır. Herhangi bir bulaşıcılığı mümkün olmamaktadır.

Bitkisel Saçkıran Tedavisi

Bir çok insan tarafından bilinen ve uygulanan tekniklerden biri sarımsak tedavisidir. Akıllara ilk gelen uygulama bu olur. Uygulaması oldukça basit olup, etkili bir tekniktir. Tüm insanlar bu tedavi yöntemini kolayca gerçekleştirebilir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Bir çok soruna ve hastalığa iyi gelen nimetlerden biri de sarımsaktır. Her ne kadar kötü koktuğu için bir çok insan tarafından tüketilmese de hem sağlık hem de lezzet adına bulunmaz bir nimettir. Saçkıran problemi için de uygulanması gereken ilk teknik sarımsak tedavisidir. Kesin çözüm demek yanlış olur, fakat bu sıkıntıyla karşılaşan insanların %50’inde mutlaka etkisini göstermiştir. 3-5 gün uygulanarak herhangi bir etkisi olmuyor deyip bırakılmamalı, azimle ve istikrarla 2-3 ay boyunca devam edilmelidir. Herhangi bir değişiklik farkedildiğinde de bırakılmamalı aynen devam edilmelidir.

Tarifi
Bir sarımsağın ortadan kesilerek dökülme olan alana bölge tahriş olana kadar sürülmelidir. Sarımsak asit içermesi sebebiyle canınızı yakabilir fakat bu kişiyi yıldırmamalıdır. Uygulanma şekli bu kadar kolay olup, satırlarca anlatılmasının lüzumu yoktur.

Bilimsel Saçkıran Tedavisi
Sarımsak yoluyla tedavi 2-3 ay denendi ve herhangi bir gelişme olmadıysa bilimsel olan yöntemlere başvurulmalıdır. Bu yöntemlerden biri kortizon enjeksiyonu veya merhemi olabilirken diğer yöntemler DPCP ve SADBE kullanımıdır.

Kortizon Enjeksiyonu ve Merhemi
Saçkıran problemiyle ilgili olarak hekimlere başvurduğunuzda ilk uygulanacak olan yöntem budur. Yalnızca deneme olarak uygulanan bir yöntemdir ve %70 oranında başarı sağlamaktadır. Bir iğne kullanılarak sorunlu saç köklerine kortizon enjekte edilmektedir. Aynı uygulamayı sağlayan merhemlerde bulunmaktadır. Fakat sarımsakta belirttiğimiz gibi kesinlikle tedavi olacağım diye bir düşünceye kapılmak yanlış olup yine de moral bozmamak gerekmektedir.

SADBE (ilaç)
SADBE, avrupa da kullanılmakta olan ve saçkıran sorunun başarı sağlayan bir maddenin ismidir. %98 oranında başarı sağlamaktadır. Bu 100 kişiden 98’inde etkili olduğu anlamına gelmektedir. Pahalı bir madde olduğundan dolayı ülkemizde konu hakkında tecrübesi olan eczaneler tarafından hazırlanabilen bir maddedir. Fakat Hair Pharma isminde ki firma tarafından geliştirilmiş ve Roll-on şeklinde ilaç haline getirilerek satışa sunulmuştur. Türkiye’de tüm eczanelerde SADBE ismiyle bu ilacın temin edilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca bu ürünün içerisinde saç dökülmesi olan yeri tahriş ederek uyarıcı etki sağlayan capsaicin maddesi de bulunmaktadır. Sarımsakta olduğu gibi can yakıcı bir özelliği olsa da etkisi bulunmaktadır.

DPCP (Yan Etkisi Bulunuyor)
Bilimsel olarak kullanılmakta olan yöntemleri sıralarken DPCP’den de bahsetmiştik. DPCP de oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir. Başarı oranı SADBE ile aynı olan ürünü ülkemizde temin etmek maalesef mümkün değildir. Ayrıca çocuk sahibi olmayı düşünen kişiler için DPCP önerilmemektedir. Bu sebepten dolayı SADBE kullanımı önerilmektedir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?