Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı?

Geçmişte ve günümüzde insanların karşılaşmakta olduğu bir çok sorun ve hastalık vardır. Bu sorunların bir çoğu genetik, bir çoğu ise insanların tedbirsiz ve ihmalkar davranışları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi de bazen geçici bazense kalıcı olan bir problemdir. Genetik bir sorun olabileceği gibi, saçkıran, stres, üzüntü ya da benzeri sebeplerle meydana gelebilmektedir.

Dökülen saçlara engel olabilmek için ilk olarak dökülmenin neden kaynaklandığını bilmek gerekmektedir. Çözümü sorunun bulunmasından sonra uygulanacak faktördür. Kişinin saçlarının tekrar çıkması için öncelikle vakaya psikolojiyi boacak şekilde değil , gayet olumlu bakmak gerekir. Kişinin inancı bu yönde çok önemlidir.

dokulen-saclar-tekrar-cikar-mi

Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Özellikle genç yaşta saçları dökülen insanların, uzmanlara yönelttikleri en yoğun sorulardan biri kesinlikle “dökülen saçlar terkar çıkar mı?” şeklindedir. Cevabı ise %95 olasılıkla evettir. %5 oranda ise hayırdır.

Her insanın günlük olarak saçı dökülür
Sağlıklı bir insanın başında binlerce saç teli bulunur ve her insanın başından günde 8-150 tel saç dökülür. Bireyler bunu farkedemez, farketse de normaldir. Yani sizin saçınız günlük olarak bu şekilde dökülüyorsa ve herhangi bir açıklık yoksa sorun etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Fakat ciddi anlamda açıklık görüyorsanız gereken tedbiri almanız gerekmektedir.

Günlük dökülmelerin dışında 2-10 yılda bir saçlar dökülerek, yerlerini yenisi alır. Bu da farkedilmeyen bir durumdur. Her insan ömrü boyunca 10-13 defa bu durum ile karşılaşır. Eğer sizin saçlarınız farkedilir bir düzeyde dökülüyor ve açıklık görünüyorsa doktorunuza başvurarak, bilimsel olarak geliştirilmiş ilaçların kullanımına başlamanız gerekmektedir. Çünkü cilt altında saçların uzamasını ve çıkmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonlarını yitirmemesi ve aktif olarak çalışması gerekmektedir.Saç Dökülmesinin Sebebi Tespit Edilmelidir
Nasıl ki evimizde herhangi bir elektronik alet bozulduğunda, tamirci ilk olarak neden kaynaklandığını bulmaya çalışıyorsa saç dökülmesinin de ortadan kaldırılması ve saçların yeniden uzaması için sorun yaratan sebep bulunmalıdır. Erkeklerde sorunu bulmak, kadınlara göre daha kolaydır. Çünkü erkeklerin %85’inin dökülme sorunu genetiktir. Babası veya annesinde saç dökülme sorunu görülen kişilerin çocuklarında da bu sorunla karşılaşma oranı oldukça yüksektir. Fakat bu her saçı dökülen anne ya da babanın çocuğunda da saç dökülmesi olur anlamını taşımamaktadır. Hiç saç dökülmesi yaşamayan kişilerin çocuklarında kellik olduğu da görülebilmektedir. Bu ise dede, anneanne veya babaanne de sorun olduğunu gösterebilir.

Saç Uzmanlarına veya Dermatologlara Danışın
Öncelikle bir cildiye yani dermatoloji bölümünde görev yapmakta olan dermatolog’a başvurmalısınız. Bunun dışında günümüzde bir çok eczane de belirli günlerde saç analizi yapmakta olan uzmanlar da temin edebilir, ücretsiz olarak saç analizi yaptırabilirsiniz. Bu konuda belli günlerde, belli şehirlerde bulunan eczanelerde hizmet vermekte olan Türkiye’nin saç uzmanı Hair Pharma firması müşteri hizmetlerine ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Hair Pharma müşteri hizmetlerine 444 37 22 numaralı telefondan ulaşabilmeniz mümkündür.

Saç uzmanlarına yaptıracak olduğunuz analizin ardından adım adım yapmanız gerekenler ve kullanmanız gereken bilimsel ilaçlar size anlatılacak bu doğrultuda doktorunuza başvurarak bu uygulamaları doğrulatabileceksiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde DHT’yi Engelleyin
Erkek tipi saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç dökülme tipidir. Erkeklerin %85’i, Kadınların ise %45’i bu sorunla karşı karşıyadır. Problemin temeli erkeklik hormonu testosteron ile 5 alfa reduktaz enziminin bir araya gelmesi ile DHT hormonuna neden olmasıdır. DHT’nin amacı, saç köklerine herhangi bir şekilde zarar vererek saçın kalitesini azaltmak ve kıl üretemeyecek hale sokmaktadır. Gereken tedbir alınmadığı taktirde kellik maalesef kaçınılmaz bir durum olacaktır. Önlemi için DHT tedavi edilmelidir.

Saç Dökülmeleri Kansızlıktan Dolayıysa Çözüm Bulabilirsiniz
Özellikle kadınlarda görülen dökülmelerinin sebebi, demir eksikliğine bağlı kansızlıktan olabilir. Özellikle kadınların özel günlerinde yaşadıkları kan kaybı da sebep olabilmektedir. Bunun için saç dökülmesi yaşıyorsanız dermatologa başvurduğunuzda sizi hematoloji bölümüne sevk etmesi muhtemeldir. Bu sorunun çözülmesinde ağızdan alınacak tabletler mevcut olabildiği gibi, kan takviyesi de yapılabilmektedir. Kansızlık çözüldüğü taktirde saçlar tekrar geri çıkacaktır.

Kanser Tedavisi Bitiminde Saçlar Tekrar Çıkar
Eğer kanser tedavisi görüyor ve saçlarınız dökülüyorsa üzülmeyin. Çünkü tedavi bitiminde saçlarınız tekrar eski sağlığına kavuşacak ve uzayacaktır. Burada ki odaklanmanız gereken tek konu hastalığınız ve onun için gördüğünüz tedavidir. Saçınız için moralinizi bozarak, psikolojik çöküntüden uzak durunuz.

Saçkırandan Dolayı Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar
Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerin karşılaştığı problemlerden biri de saçkıran sorunudur. Vücudun savunma mekanizması olarak görülen bağışıklık sisteminin nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı vücuda düzenlediği saldırı ile gerçekleşir. Bozuk para büyüklüğünde dökülme ya da bölgesel dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu sorun yalnızca saç değil, sakal ve kaş bölgesinde de görülür. Hayata olumlu bakılıp, üzüntü ve stresten uzak durulduğunda ve gereken tedaviler uygulandığında saçkırana çözüm olacak ve saçların tekrar çıkması mümkün olabilecektir.

8 Comments

Add a Comment
 1. Benim saçımda seyrelme oldu Jöle döktü saçımı ve Retox diye bir şampuan saçımı döktü ne yapmalıyım ne önerirsiniz?

  1. Hasanali merhaba. Kullandığınız ürünleri bırakın. Dökülme devam ederse sebep farklıdır ona göre ilaç öneririz.

 2. Alnımda açılma var ve saçım hemen hemen hep kırık nasıl tedbirler alabilirim

  1. Merhaba. Xpecia Tablet kullanabilirsiniz

  1. Dökülme sebebine göre değişir. Lütfen bilmeden cevap vermeyelim.

 3. merhaba hocam yaşım 28 askerden önce dökülme zaten vardı askere gittim komutanım minoxidil diye bir ilaç satıyordu irandna kaçak geliyormuş zaten kullandım saçlarım çıkmaya başladı 3 ayın sonunda neyse askerlik bitti 1 ay daha kullandım sonra sıkıldım bıraktım ve 3 ay içerisinde tekrara eski haklini aldı benim köklerim var ama büyümüyor ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusnuz teşekkür ederim

  1. Merhaba Musa. Genetik saç dökülme probleminiz varsa bu tarz ürünleri hiç bırakmadan kullanmanız gerekmektedir. Saçlarım çıktı ilacı keseyim derseniz saçlarınızı tekrar kaybedersiniz. Hairforte ürününü de deneyebilirsin. Dermatoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017