Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı?

Geçmişte ve günümüzde insanların karşılaşmakta olduğu bir çok sorun ve hastalık vardır. Bu sorunların bir çoğu genetik, bir çoğu ise insanların tedbirsiz ve ihmalkar davranışları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi de bazen geçici bazense kalıcı olan bir problemdir. Genetik bir sorun olabileceği gibi, saçkıran, stres, üzüntü ya da benzeri sebeplerle meydana gelebilmektedir.

Dökülen saçlara engel olabilmek için ilk olarak dökülmenin neden kaynaklandığını bilmek gerekmektedir. Çözümü sorunun bulunmasından sonra uygulanacak faktördür. Kişinin saçlarının tekrar çıkması için öncelikle vakaya psikolojiyi boacak şekilde değil , gayet olumlu bakmak gerekir. Kişinin inancı bu yönde çok önemlidir.

Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Özellikle genç yaşta saçları dökülen insanların, uzmanlara yönelttikleri en yoğun sorulardan biri kesinlikle “dökülen saçlar terkar çıkar mı?” şeklindedir. Cevabı ise %95 olasılıkla evettir. %5 oranda ise hayırdır.

dokulen-saclar-tekrar-cikar-mi

Her insanın günlük olarak saçı dökülür
Sağlıklı bir insanın başında binlerce saç teli bulunur ve her insanın başından günde 8-150 tel saç dökülür. Bireyler bunu farkedemez, farketse de normaldir. Yani sizin saçınız günlük olarak bu şekilde dökülüyorsa ve herhangi bir açıklık yoksa sorun etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Fakat ciddi anlamda açıklık görüyorsanız gereken tedbiri almanız gerekmektedir.

Günlük dökülmelerin dışında 2-10 yılda bir saçlar dökülerek, yerlerini yenisi alır. Bu da farkedilmeyen bir durumdur. Her insan ömrü boyunca 10-13 defa bu durum ile karşılaşır. Eğer sizin saçlarınız farkedilir bir düzeyde dökülüyor ve açıklık görünüyorsa doktorunuza başvurarak, bilimsel olarak geliştirilmiş ilaçların kullanımına başlamanız gerekmektedir. Çünkü cilt altında saçların uzamasını ve çıkmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonlarını yitirmemesi ve aktif olarak çalışması gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebebi Tespit Edilmelidir
Nasıl ki evimizde herhangi bir elektronik alet bozulduğunda, tamirci ilk olarak neden kaynaklandığını bulmaya çalışıyorsa saç dökülmesinin de ortadan kaldırılması ve saçların yeniden uzaması için sorun yaratan sebep bulunmalıdır. Erkeklerde sorunu bulmak, kadınlara göre daha kolaydır. Çünkü erkeklerin %85’inin dökülme sorunu genetiktir. Babası veya annesinde saç dökülme sorunu görülen kişilerin çocuklarında da bu sorunla karşılaşma oranı oldukça yüksektir. Fakat bu her saçı dökülen anne ya da babanın çocuğunda da saç dökülmesi olur anlamını taşımamaktadır. Hiç saç dökülmesi yaşamayan kişilerin çocuklarında kellik olduğu da görülebilmektedir. Bu ise dede, anneanne veya babaanne de sorun olduğunu gösterebilir.

Saç Uzmanlarına veya Dermatologlara Danışın
Öncelikle bir cildiye yani dermatoloji bölümünde görev yapmakta olan dermatolog’a başvurmalısınız. Bunun dışında günümüzde bir çok eczane de belirli günlerde saç analizi yapmakta olan uzmanlar da temin edebilir, ücretsiz olarak saç analizi yaptırabilirsiniz. Bu konuda belli günlerde, belli şehirlerde bulunan eczanelerde hizmet vermekte olan Türkiye’nin saç uzmanı Hair Pharma firması müşteri hizmetlerine ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Hair Pharma müşteri hizmetlerine 444 37 22 numaralı telefondan ulaşabilmeniz mümkündür.

Saç uzmanlarına yaptıracak olduğunuz analizin ardından adım adım yapmanız gerekenler ve kullanmanız gereken bilimsel ilaçlar size anlatılacak bu doğrultuda doktorunuza başvurarak bu uygulamaları doğrulatabileceksiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde DHT’yi Engelleyin
Erkek tipi saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç dökülme tipidir. Erkeklerin %85’i, Kadınların ise %45’i bu sorunla karşı karşıyadır. Problemin temeli erkeklik hormonu testosteron ile 5 alfa reduktaz enziminin bir araya gelmesi ile DHT hormonuna neden olmasıdır. DHT’nin amacı, saç köklerine herhangi bir şekilde zarar vererek saçın kalitesini azaltmak ve kıl üretemeyecek hale sokmaktadır. Gereken tedbir alınmadığı taktirde kellik maalesef kaçınılmaz bir durum olacaktır. Önlemi için DHT tedavi edilmelidir.

Saç Dökülmeleri Kansızlıktan Dolayıysa Çözüm Bulabilirsiniz
Özellikle kadınlarda görülen dökülmelerinin sebebi, demir eksikliğine bağlı kansızlıktan olabilir. Özellikle kadınların özel günlerinde yaşadıkları kan kaybı da sebep olabilmektedir. Bunun için saç dökülmesi yaşıyorsanız dermatologa başvurduğunuzda sizi hematoloji bölümüne sevk etmesi muhtemeldir. Bu sorunun çözülmesinde ağızdan alınacak tabletler mevcut olabildiği gibi, kan takviyesi de yapılabilmektedir. Kansızlık çözüldüğü taktirde saçlar tekrar geri çıkacaktır.

Kanser Tedavisi Bitiminde Saçlar Tekrar Çıkar
Eğer kanser tedavisi görüyor ve saçlarınız dökülüyorsa üzülmeyin. Çünkü tedavi bitiminde saçlarınız tekrar eski sağlığına kavuşacak ve uzayacaktır. Burada ki odaklanmanız gereken tek konu hastalığınız ve onun için gördüğünüz tedavidir. Saçınız için moralinizi bozarak, psikolojik çöküntüden uzak durunuz.

Saçkırandan Dolayı Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar
Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerin karşılaştığı problemlerden biri de saçkıran sorunudur. Vücudun savunma mekanizması olarak görülen bağışıklık sisteminin nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı vücuda düzenlediği saldırı ile gerçekleşir. Bozuk para büyüklüğünde dökülme ya da bölgesel dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu sorun yalnızca saç değil, sakal ve kaş bölgesinde de görülür. Hayata olumlu bakılıp, üzüntü ve stresten uzak durulduğunda ve gereken tedaviler uygulandığında saçkırana çözüm olacak ve saçların tekrar çıkması mümkün olabilecektir.

20 Comments

Add a Comment
 1. Benim saçımda seyrelme oldu Jöle döktü saçımı ve Retox diye bir şampuan saçımı döktü ne yapmalıyım ne önerirsiniz?

  1. Yönetici

   Hasanali merhaba. Kullandığınız ürünleri bırakın. Dökülme devam ederse sebep farklıdır ona göre ilaç öneririz.

 2. Anonim

  Alnımda açılma var ve saçım hemen hemen hep kırık nasıl tedbirler alabilirim

  1. Yönetici

   Merhaba. Xpecia Tablet kullanabilirsiniz

 3. ssas

  evet cıkar

  1. Yönetici

   Dökülme sebebine göre değişir. Lütfen bilmeden cevap vermeyelim.

 4. musa

  merhaba hocam yaşım 28 askerden önce dökülme zaten vardı askere gittim komutanım minoxidil diye bir ilaç satıyordu irandna kaçak geliyormuş zaten kullandım saçlarım çıkmaya başladı 3 ayın sonunda neyse askerlik bitti 1 ay daha kullandım sonra sıkıldım bıraktım ve 3 ay içerisinde tekrara eski haklini aldı benim köklerim var ama büyümüyor ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusnuz teşekkür ederim

  1. Yönetici

   Merhaba Musa. Genetik saç dökülme probleminiz varsa bu tarz ürünleri hiç bırakmadan kullanmanız gerekmektedir. Saçlarım çıktı ilacı keseyim derseniz saçlarınızı tekrar kaybedersiniz. Hairforte ürününü de deneyebilirsin. Dermatoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

 5. özlem

  merhaba, saçlarım 1 ay içinde aniden tepeden dökülmeye başladı. fark ettiğimde cildiye uzmanına gittim ve demir cinko ilaçları verdi.. cinko ilacı tansiyon düşüklüğü yaptığı için kestik.demir ilacına devam ediyorum.ve ayrıca saç için önemli olan tüm besinlerin içinde olduğu söylenilen xpecia kadın tablet kullanıyorum..korkum dökülen saçlarım tekrar geri gelir mi..yaşım 33 henüz 🙁 çok korkuyorum kel kalacağım diye

  1. Yönetici

   Sebep önemli ama kısa sürede dökülen saçlar bir ihtimalle geri çıkar. Dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz.

 6. Aslı

  Merhaba yaşım hocam 17, ben tam olarak 4 yıldır saçlarımı sıklıkla düzleştiriyorum. Saçlarım 1-2 yıl önce çok fazla dökülmeye başlamıştı neden döküldüğünü anlamak için doktora gittim. D vitamini eksikliğinden dolayı döküldüğünü söyledi bu vitamin eksikliğini gidermem için d vitamini ampulü verdi. Saçlarım eskisi kadar olmasada dökülüyor saçlarımı gürleştirmek için herşeyi yaptım pahalı şampuanlar denedim bitkisel maskeler vb. Ama çıkmadı sizce ne yapabilirim? Saçlarım çıkar mı? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  1. Yönetici

   Bulunduğunuz yaşlarda meydana gelen dökülmelerde daha çok genetik faktörler olduğu düşünülür. Genetik saç dökülmelerine karşı tedavi tercih etmeniz önerilir. Şampuanlar genel olarak fayda sağlamayabilir.

 7. Ali

  İyi günler.Saçı Besleyen En önemli besin nedir?

  1. Yönetici

   Merhaba. Biotin bakımından zengin her gıda saç ve tırnakların beslenmesini ve bir o kadar da kaliteli olmasını sağlar.

 8. Mahmut

  Iyi gunler hocam 22 yasindayim sacim cok dökuluyor kökleri var biraz buyuyor tekrar kıriliyor ne yapmaliyim

  1. Yönetici

   Biotin kullanabilirsiniz. Herhangi bir zararı olmayıp fazla alınsa bile vücut dışarı atmaktadır.

 9. furkan

  İyi günler. Yaşım 19 yaklaşık 6 boyunca saçımın döküldüğünü fark ettim.Son 2 ayda alnım çok fazla açıldı ve birden çok hızlı bir şekilde kendisini belli etti. Şuan da bitkisel bazı ilaçlar kullaniyorum.Genetik olduğunu da düşünmüyorum yani sülalemde böyle birşey yok.Sebebini söylerseniz sevinirim.

  1. Yönetici

   Merhaba Furkan. Genetikten kasıt sadece babanız veya dedeniz değil. Dedenizin dedesinde böyle bir problem olduysa sizde de görülebilir. Dermatoloji uzmanına başvurarak dökülme sebebini kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 10. merhaba hocam ben saç ekimi yaptım 4 bin greft aama ekilen alan çok dar hala seyrek gözüküyor ekim yapalı 6 ay oldu cıkıslar daha devam eder mi yoksa bu kdar mı ayrıca xpecia tablet kullanıyorum

  1. Yönetici

   Merhaba. İlk 1 yıl şok dökülme ismi verilen durum meydana gelebiliyor. Bazen ekilen saçların tümü bazense bir kısmı dökülüyor. Dolayısıyla tam saçınızı ekim yapılan tarihten 1 yıl sonra görebilirsiniz. Xpecia kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.net'te bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.