Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı?

Geçmişte ve günümüzde insanların karşılaşmakta olduğu bir çok sorun ve hastalık vardır. Bu sorunların bir çoğu genetik, bir çoğu ise insanların tedbirsiz ve ihmalkar davranışları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi de bazen geçici bazense kalıcı olan bir problemdir. Genetik bir sorun olabileceği gibi, saçkıran, stres, üzüntü ya da benzeri sebeplerle meydana gelebilmektedir.

Dökülen saçlara engel olabilmek için ilk olarak dökülmenin neden kaynaklandığını bilmek gerekmektedir. Çözümü sorunun bulunmasından sonra uygulanacak faktördür. Kişinin saçlarının tekrar çıkması için öncelikle vakaya psikolojiyi boacak şekilde değil , gayet olumlu bakmak gerekir. Kişinin inancı bu yönde çok önemlidir.

Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Özellikle genç yaşta saçları dökülen insanların, uzmanlara yönelttikleri en yoğun sorulardan biri kesinlikle “dökülen saçlar terkar çıkar mı?” şeklindedir. Cevabı ise %95 olasılıkla evettir. %5 oranda ise hayırdır.

dokulen-saclar-tekrar-cikar-mi

Her insanın günlük olarak saçı dökülür
Sağlıklı bir insanın başında binlerce saç teli bulunur ve her insanın başından günde 8-150 tel saç dökülür. Bireyler bunu farkedemez, farketse de normaldir. Yani sizin saçınız günlük olarak bu şekilde dökülüyorsa ve herhangi bir açıklık yoksa sorun etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Fakat ciddi anlamda açıklık görüyorsanız gereken tedbiri almanız gerekmektedir.

Günlük dökülmelerin dışında 2-10 yılda bir saçlar dökülerek, yerlerini yenisi alır. Bu da farkedilmeyen bir durumdur. Her insan ömrü boyunca 10-13 defa bu durum ile karşılaşır. Eğer sizin saçlarınız farkedilir bir düzeyde dökülüyor ve açıklık görünüyorsa doktorunuza başvurarak, bilimsel olarak geliştirilmiş ilaçların kullanımına başlamanız gerekmektedir. Çünkü cilt altında saçların uzamasını ve çıkmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonlarını yitirmemesi ve aktif olarak çalışması gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebebi Tespit Edilmelidir
Nasıl ki evimizde herhangi bir elektronik alet bozulduğunda, tamirci ilk olarak neden kaynaklandığını bulmaya çalışıyorsa saç dökülmesinin de ortadan kaldırılması ve saçların yeniden uzaması için sorun yaratan sebep bulunmalıdır. Erkeklerde sorunu bulmak, kadınlara göre daha kolaydır. Çünkü erkeklerin %85’inin dökülme sorunu genetiktir. Babası veya annesinde saç dökülme sorunu görülen kişilerin çocuklarında da bu sorunla karşılaşma oranı oldukça yüksektir. Fakat bu her saçı dökülen anne ya da babanın çocuğunda da saç dökülmesi olur anlamını taşımamaktadır. Hiç saç dökülmesi yaşamayan kişilerin çocuklarında kellik olduğu da görülebilmektedir. Bu ise dede, anneanne veya babaanne de sorun olduğunu gösterebilir.

Saç Uzmanlarına veya Dermatologlara Danışın
Öncelikle bir cildiye yani dermatoloji bölümünde görev yapmakta olan dermatolog’a başvurmalısınız. Bunun dışında günümüzde bir çok eczane de belirli günlerde saç analizi yapmakta olan uzmanlar da temin edebilir, ücretsiz olarak saç analizi yaptırabilirsiniz. Bu konuda belli günlerde, belli şehirlerde bulunan eczanelerde hizmet vermekte olan Türkiye’nin saç uzmanı Hair Pharma firması müşteri hizmetlerine ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Hair Pharma müşteri hizmetlerine 444 37 22 numaralı telefondan ulaşabilmeniz mümkündür.

Saç uzmanlarına yaptıracak olduğunuz analizin ardından adım adım yapmanız gerekenler ve kullanmanız gereken bilimsel ilaçlar size anlatılacak bu doğrultuda doktorunuza başvurarak bu uygulamaları doğrulatabileceksiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde DHT’yi Engelleyin
Erkek tipi saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç dökülme tipidir. Erkeklerin %85’i, Kadınların ise %45’i bu sorunla karşı karşıyadır. Problemin temeli erkeklik hormonu testosteron ile 5 alfa reduktaz enziminin bir araya gelmesi ile DHT hormonuna neden olmasıdır. DHT’nin amacı, saç köklerine herhangi bir şekilde zarar vererek saçın kalitesini azaltmak ve kıl üretemeyecek hale sokmaktadır. Gereken tedbir alınmadığı taktirde kellik maalesef kaçınılmaz bir durum olacaktır. Önlemi için DHT tedavi edilmelidir.

Saç Dökülmeleri Kansızlıktan Dolayıysa Çözüm Bulabilirsiniz
Özellikle kadınlarda görülen dökülmelerinin sebebi, demir eksikliğine bağlı kansızlıktan olabilir. Özellikle kadınların özel günlerinde yaşadıkları kan kaybı da sebep olabilmektedir. Bunun için saç dökülmesi yaşıyorsanız dermatologa başvurduğunuzda sizi hematoloji bölümüne sevk etmesi muhtemeldir. Bu sorunun çözülmesinde ağızdan alınacak tabletler mevcut olabildiği gibi, kan takviyesi de yapılabilmektedir. Kansızlık çözüldüğü taktirde saçlar tekrar geri çıkacaktır.

Kanser Tedavisi Bitiminde Saçlar Tekrar Çıkar
Eğer kanser tedavisi görüyor ve saçlarınız dökülüyorsa üzülmeyin. Çünkü tedavi bitiminde saçlarınız tekrar eski sağlığına kavuşacak ve uzayacaktır. Burada ki odaklanmanız gereken tek konu hastalığınız ve onun için gördüğünüz tedavidir. Saçınız için moralinizi bozarak, psikolojik çöküntüden uzak durunuz.

Saçkırandan Dolayı Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar
Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerin karşılaştığı problemlerden biri de saçkıran sorunudur. Vücudun savunma mekanizması olarak görülen bağışıklık sisteminin nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı vücuda düzenlediği saldırı ile gerçekleşir. Bozuk para büyüklüğünde dökülme ya da bölgesel dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu sorun yalnızca saç değil, sakal ve kaş bölgesinde de görülür. Hayata olumlu bakılıp, üzüntü ve stresten uzak durulduğunda ve gereken tedaviler uygulandığında saçkırana çözüm olacak ve saçların tekrar çıkması mümkün olabilecektir.

144 Comments

Add a Comment
 1. Benim saçımda seyrelme oldu Jöle döktü saçımı ve Retox diye bir şampuan saçımı döktü ne yapmalıyım ne önerirsiniz?

  1. Yönetici

   Hasanali merhaba. Kullandığınız ürünleri bırakın. Dökülme devam ederse sebep farklıdır ona göre ilaç öneririz.

 2. Anonim

  Alnımda açılma var ve saçım hemen hemen hep kırık nasıl tedbirler alabilirim

  1. Yönetici

   Merhaba. Xpecia Tablet kullanabilirsiniz

 3. ssas

  evet cıkar

  1. Yönetici

   Dökülme sebebine göre değişir. Lütfen bilmeden cevap vermeyelim.

 4. musa

  merhaba hocam yaşım 28 askerden önce dökülme zaten vardı askere gittim komutanım minoxidil diye bir ilaç satıyordu irandna kaçak geliyormuş zaten kullandım saçlarım çıkmaya başladı 3 ayın sonunda neyse askerlik bitti 1 ay daha kullandım sonra sıkıldım bıraktım ve 3 ay içerisinde tekrara eski haklini aldı benim köklerim var ama büyümüyor ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusnuz teşekkür ederim

  1. Yönetici

   Merhaba Musa. Genetik saç dökülme probleminiz varsa bu tarz ürünleri hiç bırakmadan kullanmanız gerekmektedir. Saçlarım çıktı ilacı keseyim derseniz saçlarınızı tekrar kaybedersiniz. Hairforte ürününü de deneyebilirsin. Dermatoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

 5. özlem

  merhaba, saçlarım 1 ay içinde aniden tepeden dökülmeye başladı. fark ettiğimde cildiye uzmanına gittim ve demir cinko ilaçları verdi.. cinko ilacı tansiyon düşüklüğü yaptığı için kestik.demir ilacına devam ediyorum.ve ayrıca saç için önemli olan tüm besinlerin içinde olduğu söylenilen xpecia kadın tablet kullanıyorum..korkum dökülen saçlarım tekrar geri gelir mi..yaşım 33 henüz 🙁 çok korkuyorum kel kalacağım diye

  1. Yönetici

   Sebep önemli ama kısa sürede dökülen saçlar bir ihtimalle geri çıkar. Dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz.

 6. Aslı

  Merhaba yaşım hocam 17, ben tam olarak 4 yıldır saçlarımı sıklıkla düzleştiriyorum. Saçlarım 1-2 yıl önce çok fazla dökülmeye başlamıştı neden döküldüğünü anlamak için doktora gittim. D vitamini eksikliğinden dolayı döküldüğünü söyledi bu vitamin eksikliğini gidermem için d vitamini ampulü verdi. Saçlarım eskisi kadar olmasada dökülüyor saçlarımı gürleştirmek için herşeyi yaptım pahalı şampuanlar denedim bitkisel maskeler vb. Ama çıkmadı sizce ne yapabilirim? Saçlarım çıkar mı? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  1. Yönetici

   Bulunduğunuz yaşlarda meydana gelen dökülmelerde daha çok genetik faktörler olduğu düşünülür. Genetik saç dökülmelerine karşı tedavi tercih etmeniz önerilir. Şampuanlar genel olarak fayda sağlamayabilir.

 7. Ali

  İyi günler.Saçı Besleyen En önemli besin nedir?

  1. Yönetici

   Merhaba. Biotin bakımından zengin her gıda saç ve tırnakların beslenmesini ve bir o kadar da kaliteli olmasını sağlar.

 8. Mahmut

  Iyi gunler hocam 22 yasindayim sacim cok dökuluyor kökleri var biraz buyuyor tekrar kıriliyor ne yapmaliyim

  1. Yönetici

   Biotin kullanabilirsiniz. Herhangi bir zararı olmayıp fazla alınsa bile vücut dışarı atmaktadır.

 9. furkan

  İyi günler. Yaşım 19 yaklaşık 6 boyunca saçımın döküldüğünü fark ettim.Son 2 ayda alnım çok fazla açıldı ve birden çok hızlı bir şekilde kendisini belli etti. Şuan da bitkisel bazı ilaçlar kullaniyorum.Genetik olduğunu da düşünmüyorum yani sülalemde böyle birşey yok.Sebebini söylerseniz sevinirim.

  1. Yönetici

   Merhaba Furkan. Genetikten kasıt sadece babanız veya dedeniz değil. Dedenizin dedesinde böyle bir problem olduysa sizde de görülebilir. Dermatoloji uzmanına başvurarak dökülme sebebini kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 10. merhaba hocam ben saç ekimi yaptım 4 bin greft aama ekilen alan çok dar hala seyrek gözüküyor ekim yapalı 6 ay oldu cıkıslar daha devam eder mi yoksa bu kdar mı ayrıca xpecia tablet kullanıyorum

  1. Yönetici

   Merhaba. İlk 1 yıl şok dökülme ismi verilen durum meydana gelebiliyor. Bazen ekilen saçların tümü bazense bir kısmı dökülüyor. Dolayısıyla tam saçınızı ekim yapılan tarihten 1 yıl sonra görebilirsiniz. Xpecia kullanmaya devam edebilirsiniz.

 11. Miraç

  Hocam benim 8 yıldır saçlarim dökük alopesi dediler hücrelerim çok şükür canlı ama tedavi gordum cikti ilaci birakinca dokuldu artik umudumu yitirmeye basladim su an da xeljanz diye bi ilac kullaniyorum 4 ay oldu ama hala birsey yok siz ne dersiniz

  1. Yönetici

   4 aydır herhangi bir etkisi olmadıysa devam etmenize gerek yok.

 12. Furkan

  Hocam merhabalar yaşım 22 1 sene önce saçıma düzleştirici uyguladım sonrasında saç derinde alerji yaptı ve saçlarım epey bi döküldü şu an çok bir dökülmem yok ama tepe bölgesinde ve saçlarımın önlerinde bariz bi incelme var bebek tüyü dediğimiz saçlar çıkıyor saçlarım tekrar eski haline gelir mi

  1. Uzman

   tepe bölgesinde incelme,seyrelme,minyatürleşme genetik tip dökülme düşündürür.bu nedenle dermatologa görünür,saç dökülme nedeniniz tam olarak tespit edilirse iyi olur

 13. Osman

  Merhabalar bundan2.5 3 ay once saçıma brezilya fonu çektirdim ve saclarimda dökülme ve bölgesel açıklık var sizce ne yapmalıyım

  1. Uzman

   saça yapılan yoğun kimyasal ve ısı uygulamaları köklerin zarar görmesine ve saç kaybına neden olabiliyor.eğer genetik dökülmeniz yoksa 6 ay süreyle hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.eğer kılı oluşturan üniteler hala canlı ise saçlarınız tekrar çıkar

 14. Merhabalar yaşım 20 1 senedir saçımda ciddi derecede bir azalma var almım 3/1 oranında açıldı bunun sebebi yakın zamanda yaşamış olduğum stres ve sinir den kaynaklı olduğunu düşünüyorum bunun acil bi şekilde düzelmesi için ne önerirsiniz teşekkürler.

  1. Uzman

   her iki kulağın tepe bölgesinden çizilen çizginin üstünde kalan kısım da ise dökülme genetik tip dökülmedir.saçlı derinin her yerinden dökülüyorsa sistemik bir hastalık nedeniyledir,araştırılmalı.sizin dökülmeniz alın bölgesinden olduğu için erkek tipi dökülme düşündürüyor

 15. Zafer

  Hocam ben 22 yasındaym saclarım tepe bolgesınde dokukme var ben bioxin aldım acaba bi yararı olurmu saçlarım tekrar cıkarmı

  1. Uzman

   düzenli kullanımla katkısı olabilir.beraberinde saça yönelik vitamin,mineral ve diğer bileşenleri de içeren xpecia tablet kullanmanızı öneririm

 16. Gulay

  Benim saçlarım döküldü Cildiye ye gittim bi ilaç verdi demir eksikliği dedi dökülmesi durmuştu ilaç bitince 2 ay sonra tekrar dökülme başladı ara ara da açılma oldu gittim doktor saç kıran değil bu dedi muhtemelen stres ama evde doğal bişeyler yapmak isterim mümkün mü acaba

  1. Uzman

   bence kan değerlerinize tekrar baktırmalısınız,vitamin,mineral,demir tekrar bakılmalı ve troid hormonlarınıza da bakılmalı

 17. Abdullah

  Merhaba hocam yaşım 22 saçınm ön kısmında büyük bi açıklık vardı 10 aydır askerim son iki ayda dökülme çok arttı sac hiç bir şekilde canlı kalmıyor aşırı seyrelme başladı şuan ön kısım da dahil tepeye kadar nerdeyse tüm sac serisi meydana çıkmış durumda bunun için me yapmamı önerirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Yönetici

   Hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz, tek başına Hairforte kullanırsanız %80-85 ihtimalle dökülme durur, incelmiş ve tüylenmiş saçlarda kalite artışı olur ve beraberinde xpecia tablet de kullanırsanız bu ihtimali % 95’lere çıkarabilirsiniz. Araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

 18. Fevzi

  Merhaba hocam.
  Bebek şampuanı mi yoksa zeytinyağli sabunmu kullansak daha iyi olur

  1. Uzman

   erişkinlerin saçında bebe şampuanı yeterli temizlik sağlayamaz,sabunda ne kadar yıkarsanız yıkayın tabaka bırakır,saçınıza uygun şampuan kullanın

 19. Sena

  Merhaba benim ön kısmimda saçlarım çok seyrek saçlarım çok işlem yapılmış saçlar gibi yıpranmış görünüyor ama saçıma hiçbir şey yapmadım bayan olamama rağmen kel oluyorum yasim 22 ne yapmam gerek acil çok korkuyorum teşekkürler

  1. Uzman

   saçınız tepe bölgesinden dökülüyorsa genetik tip dökülme olabilir.dermatologa görünmelisiniz

 20. Veli

  Hocam iyi akşamlar saçlarım çok dökülüyor şakaklarınıza açıldı seyreldi ön taraf kepek yağlanma çoktu bu yüzden kazıttım sinir stres oluyordum cildiyeye gittim b12 eksikliği dedi ilaçları düzenli kullanmadım sonra bida gittim bu defa da demir eksikliği çıktı ne önerirsiniz

  1. Uzman

   hem vitamin ve mineral eksiklikleri tedavi edilmeli,hemde seboreik dermatit olabilir çünkü kepek ve aşırı yağlanmadan bahsediyorsunuz.birde genetik dökülme başlamış olabilir,dermatologa görünün.

 21. Cennet

  Merhaba, 34 yasinda bayanim. Saclarim uzun zamandir dokuluyordu fakat normaldir gunluk dokulmeleri kayde almadim. 5 sene sonra bir gun arkadan resim cekince resmen kellestigimi gordum, dr gittim sadece demir vitamini eksikligi icin hap verdi. Buna ragmen ne dokulmem azaldi nede geri sac cikti. Bu arada genetik olarak dedem olsun babam olsun hep masaAllah saclilar kendi saclarimda hem tok hem coktu, artik cok az kaldilar. Ne onerirsiniz tesekkurler

  1. Uzman

   sistemik hastalıklar,anemi dökülmeye neden olur,bunlar araştırılmalı ve düzenli tedavi almalısınız,bu arada saç kalitenizi arttırmak ve dökülmeyi önlemek için xpecia tablet başlayabilirsiniz

 22. Mehmetali

  Merhaba hocam benim saçlarım ergenlikten bu yana boynuz kısımları seyreldi ve diğer bölgeler duruyor ama seyrek saç tipim var boynuz kısımlarında tekrar saç nasıl çıkar yaşım 27

  1. Uzman

   saç dökülmesine yönelik ürünler kullanabilirsiniz.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 23. Sefa

  Kolay gelsin benim sol faullerin üstü saçla birleştiği yerde yani alının sol tarafı seyreldi tüğler belli oluyor sağ taraf gibi değil sadece tüğ var psikolojimi bozdu saçım mı dölücek sizce ne yapöam lazım tüğler gibi bişey var sanki acaba çıkarmı yeniden şimdiden teşekkürler yaş 16

  1. Uzman

   saçkıran olabilir lokal dar bir alanda ise.dermatologa görünmenizi öneririm

 24. sezer

  merhabalar. yaşım 25 ilk şampuanlanmada baya saçım dökülüyor 2.snde azalıyor 3. şampuanlanmada neredeyse dökülmüyor. sonradan havluyla kuruladığımda tekrar dökülüyor . kuru ahldeyken saçıma masaj yapınca daha çok dökülüyor bunun sorunu nedir?

  1. Uzman

   saçınızda AGA olabilir.minyatürleşme başladıysa basit hareketlerde bile dökülme çok olabilir

 25. Mehmet

  Hocam ben askerim yaşım 21 abim vefat etti askerde cok sıkıntı stres yaptım hocam seçimin onu ve Tepesi cok seyrek oldu ne yaomam lazim tekrar çıkma imkanı varmi hocam bunun

  1. Uzman

   yaşadığınız stres dökülmeyi körüklemiş olabilir ama tarifiniz erkek tipi dökülme

 26. Emre gürtekin

  Merhaba hocam ben 1 yıl oldu sacalarımın dokuldugunu elimi bi sacma atıyorum 10 15 tel sac geliyor ne yapabilirim yas 16

  1. Uzman

   günlük 100 tel dökülme normal,16 yaşında genetik dökülme pek görülmez,eğer dökülme fazla ise sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısınız

 27. arda

  merhabalar hocam 18 yaşındayım be 5 – 6 aydır alnımın olduğu kısımda saçlarım seyreliyor ve tüy tüy çıkıyor ne yapabilirim ?

  1. Uzman

   tüyleşme genetik dökülmenin başladığını gösterir.saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız ve korumak istiyorsanız erkek tipi saç dökülmesi tedavisini araştırmanızı öneririm

 28. cuma

  Merhba hocam benim saclarim döküluyor insata girdigim gunden beri 1 Ay oldu ne yapabilirm bunun nedeni nedir acaba dökulmesinin

  1. Uzman

   tozlu ortamda çalışmak dökülmeye neden olabilir ama bu kadar kısa sürede çok dökülme yaşamanız alttan yatan başka bir neden olabileceğini düşündürüyor.dermatologa gitmenizi öneririm

 29. Suleyman

  Hocam mrb benim saclarim biraz uzun sıkıntim şu.saclarimin on ve ust bolgesinde bulunan kucuk kucuk saclar dokuluyo ve asiri dokuluyo neden acaba revigen hap ve seba med sampuan kullaniyorum herhangi bir skintim yok saglik olarak degerlerim normal neden acaba

  1. Uzman

   küçük küçük saçların olması minyatürleşme ve genetik dökülme düşündürür,dermatologa görünün

 30. Ahmet

  Merhaba benim yemekten sonra kusma gibi bir alışkanlığım vardı çok şükür bıraktım ama araştırdığım da saç dökülmesine neden oluyormuş. Önlerimde seyreldi döküldü bayağı. Geri çıkma olasılığı nedir hekim ile görüşüp tediviye başlasam

  1. Uzman

   seyrelme önlerde ise genetiktir.dermatologa görünmelisiniz

 31. berat

  hocam1 sene once cok gur saclarim vardi saclarimin rengini actim yanlis kullanim yuzunden asiri seyreldi bundan sonrada roaccuatane basladim nasil oldu bilmem ama sac dokulmem durdu ama sol sakagimda cok fazla bi aciklik var 1 senedir boyle nasil kapatabilirim yasim 16

  1. Uzman

   hem kimyasallar hemde roaccutane saç dökülmesine neden olur.özellikle roaccutane biotin eksikliği ve saç dökülmesine neden olur.biotin 10 mg kullanmalısın

 32. Adem

  Yaş 24 erkek tipi saç dökülmesi var daha önce ilaç tedavisi gördüm halen devam ediyor ne yapmalıyım

  1. Uzman

   genetik dökülmeniz varsa saçınızın varolmasını istediğiniz sürece tedaviye devam etmek zorundasınız.bıraktığınız zaman tedavi ile çıkan saçlarınız dökülür

 33. Yunus

  Hocam ben saçlarım bırden güçsüzleşti elim sacımın neresine atsam şaç geliyor elimi sacıma attıgımda koptuğunu hıssedıyorum çürük ipgibi kopuyor 1 yıldır dökülüyor dökülme hıc durmadı Saçlarım araları hep boşalıyor .kan değerlerim normal ne yapmam lazım

  1. Uzman

   dökülme nedenini tespit etmek için dermatologa görünmende fayda var

 34. Emrah

  selamün aleyküm hocam yaş 18 Tokat Erbaa da yaşıyorum saçım dökülsede nadirdi Ankaraya geldim 1.5 haftadır ankaradayım saçım daha çok dökülmeye başladım rica etsem sebebini nedir bilirmisiniz hocam

  1. Uzman

   yeni bir yer,yeni bir yaşam strese ve dökülmeye neden olabilir

 35. Suleyman

  Hocam benimde 2 yıldır saçlarım dökülüyo son 1 sene içersinde görünür hale geldi.Ama benim saç dökülmem kafamın her yerinden döküldü anlım felan açılmadı.diplere bakdığımda delikleri görünüyo ve bazı yerlerde çok yavaşda olsa uzama var.Bide bende jinokomasti var şişmanlıkdan ötürü oluşdu.Ve doktora gitdiğimde bana ilaç yazdı çoğunda testestoren artmasıni sağlayan ilaçlar yan etkisi olmadı 3 haftadır kullaniyorum.3/1 gitdi galiba çok belli oluyo seyrekliği çok stresliyim daha 17 yaşındayım.

  1. Uzman

   doktoruna tekrar görünmelisin

 36. Hocam benim yaşım yirmi üç ama saçım da çok açık var çok fena dökülüyor nolur bir yardım edin

  1. Uzman

   dökülmeniz genetik mi yoksa bir hastalığa mı bağlı olarak dökülüyor.tespit edilmeli ve duruma yönelik tedavi almalısınız

 37. Baho

  Ben 21 yaşındayım aynaya bakınca saçlarımın üstlerinin seyreldiğini gördüm fakat saçıma elimi attığımda max 2-3 tane saç geliyor tekrar gürleşmesi için ne yapabilirim

  1. Uzman

   genetik dökülmede minoxidil yada procapil içeren bir ürün ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 38. Kadir

  Hocam yaşım 21 bnm saçım 2 yılda baya syreldi içi gözukmeye başladı 1 ay önce doktora gittim kanmda bişey çıkmadı doktorda bana hair360 sprey ve gıda takviyesi verdi henüz almdm ama şuan dökülmede yk 2 yıl önceki saclrıma nasl tkrr kavuşa bilirim tsklr

  1. Uzman

   genetik dökülmeniz var.bilimselliği kanıtlanmış ,içeriği zengin ürünleri araştırın

 39. hocam genetik saç dökülmesinin engellenme ihtimali varmı

  1. Uzman

   düzenli olarak bilimselliği kanıtlanmış ürün kullanarak engelleyebilirsiniz

 40. Mrb hocam geçen sene saçlarım yoğundu düzleştirme yaptım birsene içinde öntaraf hepsi döküldü sebebi nedir tedavisi varmı

  1. Uzman

   düzleştirme işlemlerinde saça kimyasal ve yoğun ısı uygulanıyor.buda kıl kökünün ısı ve kimyasalların etkisi ile tahrip olmasına ve dökülmeye neden olabiliyor

 41. Sevda

  Mrb Erkek arkadasimda genetik sac dokulmesi var ne yapa biliriz

  1. Uzman

   düzenli tedavi alması gerekir.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilir

 42. Senan

  Hocam 24 yaşındayım daha önce saç dökülmesinden doktora gittim kan tahlili yaptı aşırı derecede vitaminsizlik var dedi saçlarımda gözle görünür bir açıklık var saçlarım ilaç tedavisi ve ya şampuan kullanarak geri çıkar mı sülalede kel yok ben kel mi kalacan acaba

  1. Uzman

   şampuan pe etkili olmaz.düzenli tedavi almanız halinde dökülen saçlarınız geri çıkar,dökülmenizde önlenir

 43. Taner

  Saçlarım yanlardan gidyor.tepede de açılmaya başlayacak gibi .dermotoloji hicbir sorun yok diyor ama alnım da incelecek.öneriniz

  1. Uzman

   incelme ve dökülme de artış görürseniz tedaviye başlayabilirsiniz

 44. Begüm

  Merhaba benim saçım baya gürdü boyattım boyadan sonea döküldü ve azaldı saçımı kestirdim yeniden uzadı saçım çok çabuk uzuyor dökülme yok saçlarım yeniden eski haline döner mi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Uzman

   kıl kökleri etkilenmedi ise döner

 45. Güray

  Hocam benim genetik anlamda saçlarım normalde gür fakat ekzama hastalığım için doktora gittiğimde bir şampuan hazırlattı eczacıya bu da saç dökülmesi yaptı önlerden baya hemen kullanmayı kestim. Saçlarım önlerden seyrek gözüküyor ışık tutunca sorum şu bu saç geri uzar mı? yaş 20

  1. Uzman

   egzama şikayetiniz devam ediyorsa onu tedavi etmelisiniz.uzun süren egzama saç dökülmesine neden olur.egzama tedavisi için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saç kalitenizi arttırmak için xpecia tablet başlayabilirsiniz

 46. Fırat

  Hocam iyi akşamlar.ailede genetik olarak sac dökülme var saçım biraz dalgalı olduğu için schwarzkopf glatt sac duzlestirici kullandım fakat tepe bölgesinde zayıflama ve dökülmeler oldu dökülüyor nasıl bir müdahele edebiliriz.simdiden teşekkür ederim..

  1. Uzman

   kimyasallar ve ısıl işlemler saç dökülmesine neden olabilir.ailede genetik dökülme varsa bu da dökülme nedeni olabilir.xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsiniz.

 47. Aylin aydın

  İyi günler saçlarım vitaminsizlik ve kansızlıktan dolayı çok fazla döküldü ve seyrekleşti yaklaşık 2yıldır böyle tekrar gürleşirmi

  1. Uzman

   kıl köklerinde fibrozis oluşmadıysa,uygun tedavileri alıp,saçınızı destekleyen bilimsel ürünler kullanırsanız tekrar canlanacaktır

 48. Serdar

  Hocam iyi günler ben 9 ay once saçlarımı ektiydim şuanda çıkıyor ama tepe bölgem daha açık bu bolgelerede saclarim çıkarmı.tatile gittim geldim ve saçlarım dökülmesi günle 50 veya 100 adetde cikti normalmidir.sizin tavsiye ettiniz tableti kullanıyorum 9 ay dır kullanmaya devam edeyim teşekkür ederim

  1. Uzman

   saç ekiminden sonra saçların tam olarak çıkması 1 yılda tamamlanır,bu nedenle yorum yapmak zor,sabırlı olup beklemelisiniz,

 49. Hocam yaşım 19 kılo 53 yaklaşık 7 ay sivilce için zoretanin kullandım bittikten 1 ay sonra saçlarımı elimle rahatca kopatabiliyirum her attığım da saç geliyor diplerinde kuruluk gibi birşey var elle hissediliyor ve el avucunda deri sorulması var lütfen yardımcı olunuz kalıcı mı geçimi baya seyrelmeye başladı 🙁

  1. Uzman

   sivilce ilaçları biotin eksikliğine neden olur.buda saç dökülmesine neden olur.HP10 mg biotin kullanmalısınız

 50. Gulsah

  Merhabalar saclarimi yilda bir kestirdigim oluyor simdide kestirdim ama pisman oldum ve uzamasini istiyorum bide dokuluyor ama kellik durum yok buna ragmen sacim lutfen cevap verin cevabinizi bekliyorum cok sagolun

  1. Uzman

   daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için HP5mg biotin kullanabilirsiniz

 51. Deniz

  Bundan 7 ay önce saçlarım hormonlarım nedeniyle döküldü şimdi kadın Doğum doktorumun verdiği Doğum kontrol hapı ile hormon tedavisi görüyorum dökülen saçlarım tekrar çıkar mı? Bunun için ne yapmam gerekir ?

  1. Uzman

   dökülme nedeniniz önemli.erkek tipi dökülme ise genetik saç dökülmesi tedavisi almalısınız

 52. Hocam 27 yaşındayım saçım uzun olduğu için geç fark ettim saçımın orta kısımlarında gözle görülür seyrelmeler mevcut.Dermatoloğa gittim B12 vitaminim çok düşük çıktı iğne(dodex) ve şampuan verdi bana.Dökülen saçlarımın kökleri ölü mü değil mi bilmiyorum saçlarımın tekrar çıkıp gürleşmesi mümkün mü

  1. Uzman

   ailenizde erkek tipi dökülme varsa bu yönden de takip edilmelisiniz.B12 eksik ise tedavi almalısınız

 53. Deniz

  kısa sürede 25 kilo verdim bu yüzden hormonlarım çok azalmış
  Buna bağlı olarak saçlarım döküldü bu dökülme erkek tipi mi oluyor ? Saçlarım tekrar çıkar mı ?

  1. Uzman

   kısa sürede kilo vermeniz beslenmenizin yetersiz olmasına neden olmuştur.vitamin ve mineral eksiklikleri oluşmuştur.saçınız için xpecia tablet başlayabilirsiniz ama doktora görünüp vitamin,mineral eksiklikleri tespit edilmeli ve tedavi almalısınız

 54. serhat

  B12 vitamin eksikliği ile dökülen saçlar gerekli tedavi alındıktan sonra tekrar çıkar mı ?

  1. Uzman

   başka bir sorun yoksa çıkması beklenir

 55. mehmet

  MERHABA
  28 yasindayim ailemde kellik var babamda sac yok ama benim saclarim suanda cok olmasa seyreldi ve artik yukari taraflari acildi ama o kadar cok ciddi bi acilma . saclarimin uzamasi normal cok zayifda deiller.
  cutrin markasinin bio+ denilen bir sampuanini kullaniyorum.avrupada ulasacabilecegim guvenilir bir ilac tavsiye edebilirmisimiz? Dokulenleri tekrar kazanabilmekicin
  Saygilar iyi günler

  1. Uzman

   sizde xpecia ve hairforte kullanabilirsiniz.bu ürünlerin yurtdışı gönderimi için, yetkili firma ile+905335088233 numaralı telefondan arayarak ya da WhatsApp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı gönderiler DHL EXPRESS ile yapılmaktadır.

 56. Ümit

  Merhaba Hocam saçlarımda seyrelme yok fakat üst bölgede her elimi attigimda cektigim 4 5 adet saç geliyor ki ıslakken daha çok oluyor.Dermotoloğa daha önce gittim kanda hiç bir sorun çıkmadı takviye olarak kerozan 5+5 ilaç ve forte sprey verdi ama kullanmadim maddi durumdan sizce ne yapmalıyım ?

  1. Uzman

   hiç olmazsa hairforte spreye başlayabilirsiniz

 57. Merhaba saçımda beyaz olduğu için her hafta siyah boyuyorum saçlarım ıslakken lastik gibi sünüyor ve kopuyor kurutmasam keçe gibi elim geçmiyor ve çok dökülüyor özellikle tepe kısımlar çok azaldı saçlarımın düzelmesi ve tekrar çıkması için ne yapmalıyım

  1. Uzman

   kaç yaşında olduğunuzu belirtmemişsiniz.yaşınıza göre ürün önerebilirim.siyah renk beyazı iyi kamufle etmez.çok çabuk görünür hale gelir.bu nedenle saç renginizi değiştirmelisiniz.kalitesiz boyalar saç sağlığını bozar,özellikle her hafta boyamak saçınızın çok sık kimyasala maruz kalması demektir.

 58. Merhaba benim saclarim yandan acilmaya basladi yasin daha 15 annemde babmda dedemde kimsede sac dokulmesi yok cok tedirginlesiyorum sol tarafda gozle gorulur bi aciklik var sag tarafda ise fazla belli degil ama arkaya doru aciklik cogaliyor bana bir care soylermisiniz uygulayayim

  1. Uzman

   bu yaşta genetik tip dökülme görülmez.doktora gitmelisin ve sistemik hastalıklar yönünden değerlendirilmelisin

 59. Koçak

  Merhabalar, roaccutane akne ilacı kullanıyorum saçlarım bir erkeğe göre uzun sayılabilir dökülmesine rağmen herhangi bir açıklık yok ama çok dökülmesi beni tedirgin ediyor ilacın son aşamalarındayım ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Uzman

   devam eden süreçte çok fazla dökülme olacaktır.bu nedenle daha fazla gecikmeden 10mg biotin başlamalısınız

 60. Merhabalar. Ne tür saç dökülmem var bilmiyorum yanlarda herhangi bir açılma yok gittiğim dermatoloğa babamın kel olduğunu söylememe rağmen b12 vitamin eksikliğinden dolayı dedi ve kesinlikle genetik değil dedi.Ben emin olamadım
  çünkü çok fazla dökülmem var ve dökülen saçların çoğu küçük ve ince telli. Babam kel dayım giller ise sık saçlı.Dökülme nedeni sizce ne olabilir? Ve minoxil forte mi hair forte mi kullanmalıyım? Bunlardan birini kullanırsam sağlam köklere zarar verir mi ?

  1. Uzman

   tepe bölgesinde seyrelme tespit ettiyseniz genetik dökülmeniz vardır.xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz,köklere zarar vermez,kalitesini arttırır

 61. Kübra

  18 yaşındayım, 1,5 sene önce saçımı kestirdim ve dökülmeler başladı. Kıvırcık saçlıyım ama ne yazık ki saçımın yarısından fazlası döküldü. Ne yapmam gerekiyor ??

  1. Uzman

   siz dermatologa görünmelisiniz ve neden araştırılmalı

 62. latif

  19 yasindayim.saclarim cok dokuliyo ne yapmmo onerirsiniz

  1. Uzman

   dökülmenizin nedenini tespit edip tedavi almanızı öneririm

 63. Hasan

  19 yaşındayım Saçlarım doğuştan ince telli ve zayıf günde 10 tane falan dökülüyor yerine çıkar mı veya bu durum normal midir hangi ürünleri önerirsiniz ben 2 tane dökülse bile strese giriyorum

  1. Uzman

   günlük 150 kıla kadar dökülmesi normal,saç kalitenizi arttırmak için xpecia tablet kullanabilirsiniz.içeriğinde saçın ihtiyaç duyduğu,tüm,vitamin,mneral ve diğer elementler mevcut

 64. ali

  22 yaşında tiroid ilacı tsh için kullandım 5.5 ay oldu 2 ay sonrasında kontrol normal değerler 3.5 sonra da normal yani normal değerlerini aldı dökülme durdu ama seyrelmişti önceden biraz çıktı ama arka bölgeden ne yapmalıyım bir de seboreik dermatit var minoxil kullanamıyorum ondan teşekkürler

  1. Uzman

   minoxile ek olarak xpecia tablet başlamanızı öneririm.

 65. ali

  hocam seboreik dermatit var minoxil kullanamıyorum ondan tiroid ve seboreik dermatit aynı anda etki etti.1 ay xpecia kullandım devam ediyim mi bir de pek etkisini görmedim yeni saç olarak dökülme yok saç çıkarmak istiyorum

  1. Uzman

   xpecia tablet kullnabilirsiniz.araştırıp hairforte un antiallerjik olan ürünü var,firmadan temin edebilirsiniz

 66. Hakan

  Saçlarım 1 sene önce gayet iyiydi yani ben memnundum. Ama şuan saçımda eskiye göre farkedilebilir bi seyrelme ve alnımda açılma var.

  1. Uzman

   ön tarafta açılma ,seyrelme varsa erkek tipi dökülmeniz başlamış demektir.saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız bunu önlemeye yönelik tedavi almalısınız.içeriği zengin ve yeterli aynı zamanda ekonomik olan xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz

 67. Ahmet

  18 yaşımdayım son 2-3 aydır saçlarım yoğun bir şekilde dökülüyor.Kan testinde bir şey çıkmadı.Son 1 aydır bioxin forte kullanıyorum doktorun tavsiyesiyle ancak saçlarım belki daha fazla dökülüyor ve kaşıntı oluştu.Bu arada saçlarımın her tarafı dökülüyor.Saçlarım iyice seyreldi. ANe yapmalıyım? Bu arada dermaroller işe yarar mı?

  1. Uzman

   saçlarınız saçlı derinin her tarafından dökülüyorsa sistemik bir hastalık var demektir.sorunun tespiti için doktora gitmelisiniz

 68. Merhaba 19 yaşindayım tepe bölgesinde arkadan öne dogru seyrelme başladı ilk başlarda normaldir dökülme diye umursamadim 2 3 ay geçtitkten sonra saçıma zeytin yağ maskesi yaparken arkadan on3 dogru baya seyreldigini gördüm uzmana baş vurdum kan tahlilleri yaptirdim demir eksikligi oldugunu söylediler çinko hapı ampul şampuan verdiler 3. Haftaya giriyorum dökulme devam ediyo ampulu surdugumde elimde 15 20 tel görüyorum ailede üstü acık cok dede den oğula nesil daha farklı nasıl çozülebilir artı saçlarima masaj yaparken farkettim parmaklarima yeni cıkan hafif uzamış sakal gbi geliyo anlamadım durum nedir

  1. Uzman

   anemi saç dökülmesine neden olabilir ama sizin dökülme tipiniz genetik tip dökülme.genetik dökülme de DHT yi bloke etmek,saçlı derinin beslenmesini arttırmak ve saçın yapıtaşlarını oluşturan vitamin,mineral ve diğer elementleride içeren ürün kullanmanızı öneririm.düzenli kullanmanız halnde dökülme önlenir,daha sağlıklı ve kalıcı saçlar gelir.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.yağlanmayı azaltmak için seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 69. Eray

  Merhaba hocam 19 yaşındayım saçımda 2 aydır ciddi bi seyrelme var bölgesel olarak bişey değil kafamın tüm kısımlarında gözüküyor ve aynı zamanda göğüs kıllarım da dökülüyor hatta kaslarıma elimle ufak tutup çektiğimde bikac tel onlar bile elime geliyor sebebi ne olabilir dökülen saçlar geri gelirmi birde önerebileceğiniz birşeyler varmıdır acaba

  1. Uzman

   dermatologa görünmelisiniz

 70. Yaşım 21 4 5 senedir saçım sarıydı yandı baya bi kaynak kullandım çok işlem gördü eski gürlüğü yok çok az saçım kaldı psikolojim bozuldu 4 5 Aydır ne boya nede bi işlem yaptım ama gürleşmiyor baya bi ellemicem haftada iki kerede saç maskeleri yapıyorum ne yapmam gerekiyor acaba başka çok Cnm sıkılıyor

  1. Uzman

   boya,açıcı gibi kimyasallar,kusförlük hizmetleri,ısıl işlemler,hatta yıkanırken kullanılan fazla sıcak su bile saça zarar verir.eğer kıl köklerinde fibrozis oluşmadıysa yoğun bir bakımla saçlarınız yeniden canlanabilir.dışardan saça uygulanan maske gibi işlemler kalıcı kalite artışı sağlamaz,sadece görsel geçici güzellik sağlayabilir.saçınız kalite artışı sağlayana kadar hairforte sprey ve xpecia tablet kullanın.

 71. veli demir

  hocam yaşım 21 eylül ayına kadar clear men kullanıyordum saçlarımın mevsimsel denebilecek kadar döküldüğüne şahit oldum birisinin tavsiyesiyle 1 ay kadar bebe şampuanı kullandım ve saçlarım çok dökülmeye başladı sebebi sanırım saçları çok temizleyememesi. kafamda küçük küçük yaralar oluştu ve kaşınmaya başladı. şuan bıraktım fakat dökülen saçlar tekrar çıkar mı acaba

  1. Uzman

   sizde egzama oluşmuş,büyük olasılıkla dökülmenin nedeni de o olabilir.dermatologa görünmelisiniz

 72. Muhammed

  Hocam merhabalar. 24 yaşında, erkeğim. 2 senedir klinik teşhisli depresyon yaşıyorum. Bununla beraber saç dökülmesi söz konusu. Kafamın belli bir yerinde değil her bölgesine dağılmış şekilde nokta nokta boşluklar var (yaklaşık 0,5-1cm çapında). Diplerinde nokta şeklinde saç kökü görünüyor yada cılız ve az uzamış haldeler. Ailede bariz kellik yaşayan yok hatta babam 55 yaşında ve gayet gür saçlı. 6-7 aylık bir süredir günlük Çinko ve Biotin (1mg) kullanıyorum. Onun dışında D Vit. değerim düşük (25) ve başka bir madde eksikliğim yok.
  Sizce problemin kaynağı ne olabilir ve çözümü sonrası saç tekrar çıkar mı ?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Uzman

   merhaba Muhammed Bey,
   bazı antieprasanların kullanımı saç dökülmesine neden olabiliyor.fakat siz yer yer açılmalardan bahsediyorsunuz,tarifiniz daha çok saçkırana benziyor.dermatologa görünün,saçınızdaki sorun tespit edilsin,bunun yanısıra varsa başka sistemik sorun oda kontrol altına alınmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.net'te bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.